Včela je symbolem pracovitosti, reklamy zákazníky lákají na všemožné preparáty se včelími produkty... Co ale víte ze života včel? Učebnice se nikomu číst nechce, proto jsem na stránky zařadil rubriku pro nevčelaře, kde se čtenáři budou moci dozvědět informace ze života tohoto pracovitého sociálního hmyzu.

Pro začátek - jak se pozná včela.

                 Včela medonosná                              Čmelák sp.

Vosa obecná

Obydlí pro včely

Obydlí pro včely se nazývá úl. Ne vždy ale včely bydlely v úlech. Původním domovem včel jsou dutiny stromů, i dnes můžeme v lese najít stromy, v kterých se usídlily včely. Když lidé objevili med, začali včelám jejich dutiny ve stromech vylupovat, vybírali jim celé plásty s medem. Vznikli tak první včelaři, kterým se říkalo brtníci. Nejdříve vybírali včelstva ve stromě v lese, později si kus stromu uřezali a odnesli ho ke svému obydlí. Tento první úl se jmenoval klát, dneska se kláty používají jako dekorace ve skanzenech a na zahradách včelařů. Vývoj úlu šel dopředu, dneska máme úly jednoduché kontrukce, který včelám i včelařům dostatečně vyhovuje.

Starý klát - kmen ze stromu, v kterém byly umístěny včely - počátky včelaření.

Staré typy úlů, se kterými včelařili naši předci. Vývoj úlu šel ale dopředu až se vyvinul do dnešní podoby.

Dnešní nástavkové úly. Jeden úl tvoří jedno včelstvo.

Včelí plást

Součástí úlu jsou dřevěné rámky, v kterých si včely postaví voskové plásty. Když by včelař nedal včelám rámek, tak by si včely postavily plásty podle sebe, plást ale slouží jako předloha, díky které se pak včelařům s plásty lépe pracuje. Plásty jsou tvořeny typickými včelími buňkami, z těchto buněk se líhnou nové včely i zraje med.

Na fotografii se podívejte, jak vypadají zavíčkované buňky s medem, prázdné buňky a buňky, ze kterých se vylíhnou nové včely, pod víčky plodu se nacházejí vyvíjející se kukly.

Věřte, že celý plást si včely postaví samy, mají totiž na svém těle žlázy, díky kterým jsou schopny vylučovat voskové šupinky, z nich je vytvořen celý plást. Včelaři někdy používají tzv. mezistěny. Ty jsou tvořeny také včelím voskem, ale mají uměle vytvořenou šablonu, pro stavbu buněk. Mezistěny se používají pro urychlení práce včel, včelař se jim tak snaži trochu pomoci se stavbou plástů. Nevčelaři mezistěny znají z jarmarků, vyrábějí se z nich typické voskové svíčky.

Obrázek ukazuje mezistěnu v dřevěném rámku, aby mezistěna v rámku držena je zatavena v drátku, který je vpleten do rámku. Včely na mezistěně dostaví zbytek plástu.

Kdo v úle bydlí?

Ve včelím úle bydlí samozřejmě včely. Včely, které potkáte na květech jsou nejstarší dělnice, nacházející se ve včelstvu. Dalšími obyvateli úlů jsou mladší dělnice, dále jedna matka a v létě se ve včelstvu nachází i trubci, tedy včelí samečci.

Na obrázku jsou pohromadě všechny tři kasty včel obývající úl. (Foto není ideální...brzy doplním lepší.)

Dělnice jsou menší, mají malé oči a krátký úzký zadeček. Matka je dlouhá, s protáhlým zadečkem, jejím úkolem je kladení vajíček a feromony udržovat jakosi pospolitost včelstva. Trubci jsou velcí, širocí a velkýma očima. V přírodě potkáte jen dělnice.

Agresivita včel - včelí žihadla

Běžně v přírode se setkáte pouze s dělnicemi, ty mají pro svou obranu žihadlo. Včel se není potřeba obávat, bezdůvodně neútočí! Včelu může k útoku vyprovokovat útok člověka, tzn. pokud na ni napříkalad šlápnete (koupaliště), pak nejspíše dostanete žihadlo. Pokud kolem vás nějaká včela krouží, zachovejte klid, nejhorší je, začít se ohánět a včelu se snažit zahnat. Takové chování může pochopit jako útok, na který odpoví protiútokem - žihadlem. V létě se může stát, že se bude chtít nějaká včela napít vašeho nápoje - limonády, je třeba si dát pozor, aby nespadla do sklenice s pitím. Na pivo včely nejdou :-) Pokud už žihadlo dostanete, tak první pomoc je popsána zde.

Včelí produkty

Popis včelích produktů je v samostatné záložce - Včelí produkty.