Pyl

Pylová zrna jsou samčí reprodukční buňky rostlin, včelám ulpívají na povrchu těla, které je pokryto chloupky. Včely roznášejí pyl z květu na květ, čímž dochází k opylování hmyzosnubných rostlin. Pro včely je však pyl hlavně potravou bohatou na bílkoviny. Při jeho sběru si včely složitým procesem vytvoří z pylu hrudku, kterou upevní na košíček třetího páru nohou - možno pozorovat u včel na květech (obr. č. 1).

Obr. č. 1: Včela na květu blatouchu, chloupky na nohách má zaprášeny pylem. Všimněte si včely vpravo - lze pozorovat pylovou rousku - hrudku pylu na zadním páru nohou.

Pyl včely donesou do úlu, kde je uložen do buněk (stejně jako med). V buňkách je utlačen hlavami včel a až je buňka asi ze 2/3 zaplněna, tak pyl zalijí kapičkou medu. Tím jej izolují od okolního prostředí, v pylu dochází k anaerobním procesům zrání.

Fyzikální vlastnosti pylu

Velikost pylových zrn je dost rozdílná, pylová zrna se také velmi liší svým tvarem, barva je různorodá.

Obr. č. 2: Fotografie pylových zrn v mikroskopu, zvětšení 200x.

Chemické složení

 

Látka Obsah
voda kolem 30 %
proteiny 24 %
cukry 27 %
tuk 5 %
dalíš látky 3 %
aminokyseliny 5 - 7 %

Dále: mastné kyseliny (palmitová, myristová, linolová, olejová, linolenová, stearová), steroly, včetně cholesterolu, nukleové kyseliny, minerály, enzymy (amylasa, ivertasa, reduktasa, pepsin, trypsin), rostlinné růstové regulátory (auxiny, brassinoidy, gebbereliny, kininy).

Palynologie

Věda o pylových zrnech.

Přípravky z pylu

V podstatě se můžeme setkat se 2 variantami pylových přípravků. Může jít o pyl rouskovaný nebo plástový.

Rouskovaný pyl

Jde o pyl očesaný z nohou včel. Získává se při příchodu včely do úlu, kdy včela prochází přes speciální filtr - tzv. pylochyt, který slouží k oddělení pylové rousky z košíčku včely. Pyl pak spadne do zásobníku pod úlem.

Obr. č. 3: Získaný roskouvaný pyl, rousky jsou velmi malé, pro srovnání je přiložena zápalka.

Plástový pyl

Plástový pyl se získává přímo z plástů - vypichováním. Tento pyl je pro člověka lépe stravitelnější, protože fermentací pylu v buňce dojde k narušení struktury pylového zrna.

Obr. č. 4: Dole v buňce je viděl utlačený pyl. Zavíčkované buňky vlevo jsou buňky s plodem, pod nimi se vyvíjí kukla v dospělou včelu.

 

Literatura:

Hajdušková Jana, Mudr.: Včelí prudukty očima lékaře, ČSV, 2006

Přidal Antonín, Ing., Ph.D.: Včelí produkty, MZLU Brno, 2003